Güneş lekeleri ve yüzdeki lekeler için bakım!

Cilt lekeleri, yüzdeki lekeler ve güneş lekeleri en yaygın cilt sorunları arasında yer almaktadır. Özellikle cilt güneşin zararlı ışınlarına karşı korunmazsa güneş lekeleri meydana gelmektedir. Cilt güneşten korunmadığında cilt tonu eşitsizlikleri, erken yaşlanma belirtileri oluşabilmektedir. Güneşin zararlı ışınları ciltteki lekelerin daha da ilerlemesine ve inatçı konuma gelmesine de neden olabilmektedir.

YÜZDEKİ LEKELER NEDEN OLUŞUR?

Yüzdeki lekelerin tek bir nedeni olduğunu söylemek mümkün değildir. Lekeler çeşitli faktörlere bağlı olarak meydana gelmektedir.

Yüzdeki leke oluşumuna sebebiyet veren unsurlar incelendiğinde güneşin zararlı ışınları, çevresel koşullar, hatalı cilt bakım alışkanlıkları gibi birçok neden sayabilmek mümkündür.

GÜNEŞ LEKELERİ EN SIK KARŞILAŞILAN
CİLT LEKELERİ ARASINDA YER ALIYOR

Yüz lekeleri incelendiğinde en sık leke türlerinden birinin güneş lekeleri olduğu ortaya çıkacaktır. Hemen herkes güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmaktadır. Herhangi önlem alınmadığı takdirde cilt zarar görecektir.  Güneş lekelerine ek olarak cilt tonu eşitsizlikleri, kırışıklıklar da meydana gelebilecektir.

Cilt lekeleri oluştuktan sonra leke karşıtı bakımla ilgili hiçbir araştırma yapmamak da dezavantaj oluşturacaktır. Lekeler zaman içinde daha inatçı konuma gelmemektedir.

Güneşin zararlı ışınları cilde zarar verdiği gibi mevcut lekelerin daha da derinleşmesine yol açabilmektedir. Zaman geçmesi demek bir anlamda lekenin daha uzun süre güneşin zararlı ışınlarına ve çevresel faktörlere maruz kalması anlamına gelmektedir. Bu da lekenin kalıcılığını arttırmaya sebep olacaktır.

GÜNEŞ LEKELERİ NASIL GİDERİLİR?      

Elbette birçok birey bir an önce cildindeki lekelerden kurtulmak, lekesiz bir cilde kavuşmak istemektedir. Güneş lekelerini gidermek için birçok yöntem bulunmaktadır. Önemli olan cilt tipine uygun seçimi yapmaktadır.

Leke giderici bakımda sıkça tercih edilen yöntemlerden biri de leke kremi kullanımıdır. Leke kremi tercih ederken mutlaka ürünlerin kaliteli, zengin içeriğe sahip olmasına önem gösterilmelidir. Hücre yenileyici prepatlar içeren leke kremleri tercih edilmelidir. Bu formattaki ürünler hem ciltteki lekeleri gidermekte hem de cilde bakım yapmaktadır.

Cilt lekelerini giderdikten sonra da cilt bakımına dikkat etmek gereklidir. Eğer cilt bakımına dikkat edilmezse ve cilt güneşin zararı ışınlarına karşı korunmazsa yeni lekeler oluşabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp