Güneş lekeleri nasıl önlenir?

En yaygın cilt sorunlarından biri de lekelerdir. Lekelerin de kendi içinde oluşum nedenleri değişebilmektedir. Yaşlanma lekeleri, sivilce lekeleri, güneş lekeleri gibi lekeler oluşabilmektedir. Güneş lekeleri en yaygın leke türleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle birçok birey güneş lekelerine karşı bakım önerilerini inceleyebilmektedir.

CİLT GÜNEŞTEN KORUNMALIDIR

İstenilen cilde kavuşmak ve cilt bakımını tam anlamı ile yapabilmek için cildin güneşten korunması son derece önemlidir. Cilt UVA, UVB ışınlarına karşı korunmalıdır. Cilt tipine uygun güneş koruyucu kremler tercih edilmelidir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise ürünün koruma faktörüdür. Güneş koruma faktörü konusunda bilgi sahibi olmak ve ürün tercihinde bu kritere dikkat etmek de faydalı olacaktır.

Güneş lekelerinin oluşmasını önlemek için cilt bakımına da dikkat edilmelidir. Cilt bakımına dikkat edildiğinde cilt lekesi ve benzer problemlerin oluşma olasılığı azalacaktır.

Mevcut güneş lekeleri güneşin zararlı ışınlarına maruz kaldığında daha da inatçı konuma gelebilmektedir.

Güneşin olumsuz etkileri sadece güneş lekeleri olarak da değerlendirilmemelidir. Güneşin zararlı ışınları erken yaşlanma belirtilerine, cilt tonu eşitsizliklerine de yol açabilmektedir.

Her ne kadar güneş lekelerine karşı araştırma yapılsa da öncelikli amaç ciltte güneş lekesinin oluşmasını önlemek olmaktadır.

Lekelerin çok yaygın bir cilt sorunu olması lekelerle ilgili birçok bilginin de yer almasına yol açmıştır. Lekeler için evde uygulanan yöntemler de araştırılabilmektedir. Ev koşullarında uygulanan yöntemlerle başarı elde edebilmek imkânsıza yakındır.  Cilt lekeleri söz konusu olduğunda cildi soyan işlemler de söz konusu olmaktadır. Ev koşullarında cildin soyulması cildin ciddi anlamda yıpratılması ile sonuçlanacaktır.

CİLDİN BARİYER TABAKASINA ZARAR VERİLMEMELİ

Cildin soyulması cildin bariyer tabakasına zarar verebilmekte ve cildi çevresel faktörlere karşı savunmasız konuma getirebilmektedir. Soğuk ve kuru hava, yüksek sıcaklıklar, güneşin zararlı ışınları cilde zarar verebilecektir.

Bunların sonucunda ciltte leke ve çeşitli problemler meydana gelebilecektir. Cildin yıpranması erken yaşlanma belirtilerine de yol açabilecektir.

Ciltteki lekelere karşı bakım yapmak için hücre yenileyici prepatlar içeren cilt bakım ürünleri leke kremleri kullanılabilmektedir.

Leke giderici krem ürünleri düzenli kullanıldığında verim almak mümkün olacaktır ve aynı zamanda cilde bakım yapılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp