Cilt lekeleri nasıl giderilir?

Cilt lekeleri sıkça şikâyet edilen sorunlar arasında yer almaktadır. Birçok birey cildindeki lekelerden, cilt tonu eşitsizliklerinden yakınmaktadır. Cilt lekelerinden kurtulmak için birçok yöntem bulunmaktadır.  Dikkat edilmesi gereken nokta lekeleri giderilirken cildin yıpratılmamasıdır. Lekeler giderilirken cilde zarar verilmesi ve cildin hassaslaşmasına yol açılması çeşitli cilt problemlerine zemin hazırlayacaktır.

CİLT LEKELERİNİN OLUŞMASINI ENGELLEYİN!

Cilt lekelerinin oluşmasını engellemek için uygulanabilecek birçok yöntem bulunmaktadır. Öncelikle cilt güneşin zararlı ışınlarına karşı korunmalıdır.  UVA, UVB ışınları ciltte lekelere sebebiyet verebilmekte ve çeşitli cilt sorunlarına yol açabilmektedir. Cildin güneşten korunması için güneş koruyucu kremler kullanılması avantaj sağlayacaktır.

Ciltte lekelere yol açan bir diğer unsur ise sivilcelerdir. Aktif sivilce ve akneler ciltte lekelere yol açabilmektedir. Cilt bakımına dikkat edilmesi sivilce ve aknelerin oluşma olasılığını azaltacaktır. Sivilce ve akneler aktifken de sivilcelerin kurcalanmaması gereklidir. Sivilcelerin sıkılmaya çalışılması cilde zarar verebilecektir.

YAŞLILIK LEKELERİNE DİKKAT

Yaşlanmaya bağlı olarak da ciltte lekeler oluşabilmektedir. Yaşın ilerlemesi ile birlikte leke oluşumuna ek olarak sarkma, kırışıklık gibi şikayetler meydana gelebilmektedir. Tüm bunları engellemek için cilt bakımına dikkat etmek gereklidir. Cilde zarar verecek alışkanlıklardan da kaçınılmalıdır.

Beslenme hem cilt bakımı hem de leke karşıtı bakım açısından son derece önemlidir. Yeterli ve dengeli beslenme vücudun ihtiyaç duyduğu besinleri almasına da katkıda bulunmaktadır. Zararlı yiyeceklerden kaçınılması da cilt bakımına olumlu etkide bulunacaktır.

Yetersiz su tüketimi çeşitli cilt ve sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Özellikle yazın su kaybı ciddi boyutlara ulaşabilmekte ve sağlığı tehdit edebilmektedir. Cildin geç, canlı görünümü için de yeterli miktarda su tüketimi gereklidir.

SİVİLCE LEKELERİNİ ÖNLEYİN

Birey farkında olmadan yüzüne çok fazla dokunabilmektedir. Yüze çok fazla dokunulması ciltte leke oluşabilmekte ve çeşitli cilt problemlerine yol açabilmektedir. Sivilce ve aknelerin meydana gelmesinde de yüze dokunulması, cildin kirli olması etkili olabilmektedir.

Hatalı cilt bakım alışkanlıkları, kullanılan kozmetik ürünler cilde zarar verebilmektedir.

Çevresel faktörler de cildi yıpratabilmekte çeşitli cilt sorunları oluşturabilmektedir. Bunu önlemek için mevsim koşullarına göre tedbir alınmalıdır. Cilt bakımına dikkat edilmesi cildi çevresel faktörlere karşı da koruyacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp